:: 
Nyitólap » Település » Hírek » Önkormányzati hírek

A Város Napja - Átadták a városi kitüntetéseket

 Kistarcsát 2005. szeptember 1-jén nyilvánították várossá. Az erre emlékező díszünnepséget minden évben szeptember első felében rendezik meg a településen. Idén a Város Napját szeptember 13-án pénteken este a Csigaházban rendezték meg, ekkor adták át a városi kitüntetéseket is.

2024-ben a képviselő-testület úgy döntött, hogy a „Kistarcsai Gyermekekért” címet dr. Salné Lengyel Máriának, a „Köz Szolgálatáért” díjat Lába Enikőnek, a „Kistarcsa Városért” címet pedig a „Közösen Értük Alapítvány a Sérült Fiatalokért” szervezetnek adja. A „Köz Szolgálatért” posztumusz címet az áprilisban tragikus hirtelenséggel elhunyt Ondrisek Istvánnak adományozták. Az idei évben a „Kistarcsa Város Díszpolgára” és a „Kistarcsa Város Év Sportolója” címeket  nem adták ki.

 

 

Az ünnepségen jelen volt Solymosi Sándor alpolgármester, Zsiák Péter alpolgármester, Csampa Zsolt a Humánpolitikai Bizottság elnöke, Dőringer Károly és Hőnis István képviselő, valamint Szabóné Tóth Katalin, a Kistarcsai Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, továbbá az intézmények és a civil szervezetek vezetői.

A Himnusz eléneklése után a Kistarcsán élő Ujvári Gergely operaénekes az „56 csepp vér” című rockmusicalből a „Maradj hűséges a földhöz” című dalt énekelte el.

Ezt követően Solymosi Sándor alpolgármester és Pongrácz Viktória, a Kistarcsai VMSK Kft. ügyvezetője átadta a kitüntetéseket.

Turi Irén a Kistarcsai VMSK Kft. művelődésszervezője először a „Köz Szolgálatáért” posztumusz kitüntetés méltatását olvasta fel. A címet az áprilisban tragikus hirtelenséggel elhunyt Ondrisek Istvánnak adományozták, aki a Kistarcsai Polgárőrség alapító tagjaként 1999 óta polgárőrként, több mint tíz éve elnökségi tagként, fáradhatatlanul és lelkesen dolgozott a térség közbiztonságáért. Évtizedes szolgálatáért 2019-ben megkapta a „Kistarcsa Város Polgárőre” kitüntetést. Polgárőrként közel 20 év alatt több sikeres, a rendőri munkát segítő közös szolgálatban vett részt. Számtalan közlekedési balesetnél nyújtott segítséget, részt vett vagyon elleni bűncselekmények felderítésében, körözött személyek elfogásában.

A közösség érdekében szabadidejét, hétköznapi estéit áldozta feli és minden anyagi ellenszolgáltatás nélkül kockáztatta testi épséget.

Közterület-felügyelőként városunkban a katasztrófavédelmi referens munkakört is ellátta, rendkívüli szakmai felkészültsége itt is érezhető volt. Hosszú évek szolgálatának köszönhetően jó kapcsolat alakult ki közte, és a szolgálatteljesítő rendőrjárőrök között is, akik mindig szívesen látták el vele közös munkát, mert munkafegyelménél, elhivatottságánál csak örök vidámsága volt nagyobb. Az egykori kollégái az együtt eltöltött munkaévek emlékeit örökre megőrzik, a közbiztonságért tett erőfeszítéseiért pedig Kistarcsa városa mindig hálás lesz neki. A kitüntetést Ondrisek István leánya vette át.

Kistarcsa Város Önkormányzatának képviselő-testülete a „Kistarcsai Gyermekekért” címet dr. Salné Lengyel Mária gyógypedagógusnak ítélte oda.

A kitüntetett 58 éve végzett a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanérképző Főiskolán gyógypedagógusként, hallási, látási és értelmi fogyatékosok tanáraként, valamint logopédiai szakon. Nagyszerű tanárai voltak, a gyógypedagógiai pszichológiát Kozmucza Flóra (Illyés Gyuláné), József Attila Flórája tanította. Logopédiai gyakorlatvezetője pedig Montágh Imre volt. Gyulán nőtt fel, gyógypedagógiai pályára édesanyja munkássága terelte. Tanított kisegítő iskolában értelmi fogyatékos gyermekeket, majd logopédusként dolgozott. 1987-ben az Országos Pedagógiai Intézet Gyógypedagógiai csoportjába hívták, ahol a logopédia szakterületet vezette. 1990-től az Országos Közoktatási Intézetben volt kutató gyógypedagógus.

Itt fogyatékossággal élő tanulók tanterveit, tankönyveit dolgozta ki a Nemzeti Tankönyvkiadóval együtt, emellett kutatásokat végzett a sérült gyermekek helyzetéről, az egészséges és fogyatékossággal élő tanulók együttneveléséről. Óraadóként tanított az ELTE Óvó- és Tanítóképző Főiskola fejlesztő-differenciáló szakán.

1991-ben indította el a FEJLESZTŐ PEDAGÓGIA szaklapot, amelynek alapító-főszerkesztője és kiadója is volt. 1998-ban költözött családjával Kistarcsára. Nyugdíjba vonulása után is dolgozott, logopédusként a XVI. kerületi Göllesz Viktor Általános Iskola logopédiai tagozatán, majd a Kistarcsai Nevelési Tanácsadóban. A Szakszolgálat megalakulása után a Gesztenyés Óvodába került. Itt először logopédusként, majd a sérült óvodások habilitációs-rehabilitációs nevelését végezte, ahol 2021-ben fejezte be a tevékenységét.

Szakmai munkáját több kitüntetéssel is elismerték. Megkapta „A hallássérült gyermekekért emlékérmet”, a Bárczi Gusztáv emlékérmet és a mesterpedagógus fokozatot.

Férjével 59 év boldog házasság adatott meg. Négy felnőtt fia mindegyike családapa, összesen 11 unokája van.

A „Köz Szolgálatáért” kitüntetést Lába Enikő vehette át, aki 2011 decembere óta a Kistarcsai Polgármesteri Hivatal munkatársa. Kezdetben iratkezelési és irattárazási feladatokat látott el, majd 2015 óta ő végzi többek között a képviselő-testületi ülések előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatokat.

Munkáját minden körülmények között lelkiismeretesen, a rábízott ügyeket körültekintően, a vonatkozó szabályok pontos ismeretével, azok alkalmazásával, a határidők betartásával látja el.

A képviselőkkel és a bizottsági tagokkal, valamint a munkatársakkal való kommunikációját mindig az egyenes és lényegre törő beszéd, a hivatástudat jellemzi.

A „Kistarcsa Városért” címet idén egy közösségnek – a „Közösen Értük Alapítvány a Sérült Fiatalokért” egyesületének - adományozta a képviselő-testület.

A 23 évvel ezelőtt tétova léptekkel, csendben, főleg egymást támogató, kis önszerveződő közösségként kezdte meg tevékenységét az alapítvány, amely időközben céltudatos, magát megmutatni akaró, értékei mellett bátran kiálló, 29 családból álló, vállalkozó szellemű csapattá vált.

Minden lehetőséget megragadnak sérült gyermekeik és családjaik számára, hogy figyelemfelhívó tevékenységeikkel bemutathassák a mássággal élők igazi helyzetét, s hogy az elfogadás, a türelem, az együttérzés és a bizalmas együttélés fontosságát hirdethessék.

Hosszú évek óta részt vállalnak Kistarcsa rendezvényein, nem kis erőfeszítések és szervezés árán – hisz ilyenkor a sérült fiatalok is ott vannak a szüleik oldalán, – hogy kedves, derűs, kreatív programokkal örvendeztessék meg városunk gyermekeit, családjait.

Így van ez a „Kistarcsai Napok” tematikus gyermeksátrainál, a Down-szindróma világnapján vagy az autizmus világnapján is, továbbá a juniálisokon, a „Kistarcsai Kószálón”, a halloween-ünnepen, Mikuláskor és a „Mindenki Karácsonyán” is.

Céljuk az integrált szórakozás biztosítása, egymás megismerése, a sérültekkel kapcsolatos tabuk ledöntése, a jó kapcsolatok teremtése, ápolása, és főleg az, hogy a világnak ebben a kis szegletében érezni lehessen, hogy az emberek igenis figyelnek egymásra, nyitottak és közünk van egymáshoz, hisz egy város lakóiként összetartoznak. „Így kerek a világ!” – vallják, és így érzékenyítenek ők.

A város büszke arra, hogy értékteremtő, érző szívű, minden emberi élet méltóságára figyelmeztető civil közösség gazdagítja Kistarcsa arculatát.

Sérült embertársainknak pedig köszönjük, hogy jelenlétükkel tanítanak minket a segítő figyelem fontosságára. A díjat Rimóczi Erzsébet elnök és leánya Anita vette át.

A díjak átadását követően Újvári Gergő „Ákom Lajos: Adj, uram Isten” című dalát énekelte el, majd pezsgős koccintással és díszvacsorával ünnepelték a megjelentek a Város Napját.

Polgár Gyula

 

 

 

Tetejére
Az oldal működéséhez elengedhetlenül szükséges sütik engedélyezése
Statisztikai sütik használatának engedélyezése
Közösségi portál kapcsolat használatának engedélyezése